Sprawozdanie z wyjazdu do JDK-u na spektakl: Inny chłopak.
Dodane przez Barbara K dnia Grudzień 01 2019 15:16:42
„Obowiązkiem ludzi myślących jest przeciwstawianie się wszelkim
formom nietolerancji i solidarność z tymi, których dotyka nietolerancja.”
Jacek Kuroń

W dniu 29 listopada 2019 r. uczniowie klas 8a, 8b, 7a oraz 5a wraz z opiekunami  udali się do Jasielskiego Domu Kultury na spektakl ”Inny chłopak ” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny Alert z Wrocławia. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie  powieści R.J. Palacio pt. Cudowny chłopak”.
Głównym bohaterem jest nastoletni chłopiec, który na skutek choroby, zewnętrznie różni się od swoich rówieśników.  Każdego dnia musi mierzyć się z przejawami braku zrozumienia i nietolerancji ze strony zarówno rówieśników, jak i ich rodziców, którzy uważają, że nie ma miejsca dla niego w „normalnej” szkole. W rzeczywistości August to  bardzo inteligentny,  młody człowiek, który zaskakuje swoją dojrzałością i rozbraja błyskotliwością i poczuciem humoru.
Jak mówią sami autorzy spektaklu , chcą „skłonić widzów do refleksji nad tematem odmienności.
Pokazujemy chorobę, walkę o normalność, a ostatecznie próbę pogodzenia się z odmiennością małego chłopca. Dziecka, które było jednym na milion. Takiego, którego wyjątkowość nie objawia się we wspaniałym talencie, ale w jego inności. Chcemy uczyć naszych młodych widzów szacunku, akceptacjii empatii.   
„Inny chłopak” to spektakl, z którego wypływa piękna lekcja pokazująca prawdziwy sens życia. Uczy akceptacji tego, co nieuchronne, akcentuje prawdziwą wartość człowieka, kryjącą się w jego wnętrzu. To opowieśćo przyjaźni, miłości, o wyjątkowości każdego z nas. O odwadze, potrzebie akceptacji i byciu sobą. Przypomina o tym, że warto otworzyć się na innych, nie oceniając po pozorach.
Po spektaklu uczniowie mieli możliwość porozmawiania z aktorami, zadania im pytań. Jeden z naszych kolegów wziął udział w programie „Randka w ciemno”. Niestety, nie udało mu się zdobyć serca wybierającej dziewczyny, ale mógł poczuć się jak prawdziwy aktor na prawdziwej scenie.
Przedstawienie  podobało  się uczniom. Miejmy nadzieję , że zrozumieli przesłanie wypływające z niego – to, co najpiękniejsze jest w KAŻDYM Z NAS . MIŁOŚĆ, TOLERANCJA, ZROZUMIENIE, POMOC DRUGIEMU  TO JEST PRAWDZIWA MIARA CZŁOWIECZEŃSTWA.
oprac. p. Dorota Maciejowska- Buda