KLIMATYCZNY DZIEŃ ZIEMI - 22 IV
Dodane przez Barbara K dnia Kwiecień 20 2021 13:43:03
Dzień Ziemi to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych i proklimatycznych wśród ludzi. To doskonała okazja, aby poruszyć temat naszej więzi z naturą, możliwości ochrony przyrody i klimatu. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w sposób świadomy, i ostatnim, które ma szansę naprawić wyrządzone dotychczas szkody. Zacznijmy działać! Każdy z nas może podarować Ziemi prezent – roślinę, którą sam zasadzi w ogródku czy doniczce – kwiatek, drzewko czy krzew aby poprawić jakość powietrza, którym przecież oddychamy.

Dzień Ziemi

Plakat

zdjęcia->>>
prezentacja->>>

opracowała p. Małgorzata Pawluś

Treść rozszerzona
Po raz pierwszy idee obchodów "Dnia Ziemi" zaproponował, na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska, amerykański ekolog, miłośnik przyrody i natury John McConnell. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia i zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Pomysł McConnell'a spotkał się szybko z silnym poparciem władz San Francisco i 21 Marca 1970 roku Joseph Alioto - burmistrz tego miasta - proklamował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Wkrótce potem John McConnell ogłosił Manifest Dnia Ziemi, pod którym podpisali się Sekretarze Generalni ONZ, m.in. Kurt Waldheim, Margarte Mead, U Thant, John Gardner. Mniej więcej w podobnym czasie, we wrześniu 1969 roku, amerykański senator Gaylorg Nelson na konferencji w Seattle, zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla ruchów ekologicznych. Demonstracja odbyła się pół roku później - 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział ponad 20 milionów!!! amerykanów. Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów świata. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu ( w dzień równonocy wiosennej), kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację.
Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się dopiero w 1990 po upadku socjalizmu. Organizowane one były spontanicznie przez nowopowstające, pozarządowe, niezależne polskie organizacje ekologiczne. Obecnie w organizacji Dnia Ziemi w Polsce biorą udział między innymi: Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, Społeczny Instytut Ekologiczny, Ośrodek Kultury Ochoty (OKO). Patronat nad świętem sprawują m.in.: Prezes Rady Ministrów, Minister Środowiska, Dyrektor Lasów Państwowych, burmistrzowie i władze miast i.in.
Przed pandemią, na całym świecie organizowano spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Szacuje się, że jak dotychczas „największym” z Dni Ziemi miał miejsce w 2007r. Wzięło w nim udział około miliarda!!! osób z całego świata. W organizacji obchodów uczestniczy obecnie ponad 17 tysięcy organizacji ze 141 krajów świata.
Źródło: https://halloween.friko.net/dzien-ziemi.html,
Wykorzystano plakat Centrum Edukacji Obywatelskiej